Tangent Theta 5-25x56 TT525P
Illuminated Gen 2 XR Reticle
- Item: 800100-0001
- Brand: Tangent Theta
- Condition: New
In stock
$4,733.00
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Exit Pupil | 11mm - 2.3mm |
| Eye Relief | 90mm |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Battery Type | DL2032 |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 40.57 oz |
| Length | 16.7" |
Reviews
Write Your Own Review



