Tikka T3x CTR - 260 Rem
20" - Softer Recoil Pad
- Item: JRTC321
- Brand: Tikka
- Condition: New
In stock
$947.70
Only 2 Left!
Description
Tikka T3 CTR 260 Rem MPNJRTC321 features aluminum trigger guard where the magazine release lever has been positioned to enable fast magazine change. Compact size, picatinny rail, Teflon bold and 20-inch semi heavy barrel contour with 5/8x24 muzzle threads are defining characteristics of this tactical flavored rifle.
Notable Features Include:
- 20" Semi Heavy Contour Threaded Barrel 5/8x24
- Improved modular stock and recoil pad
- Improved Grip
- Stock Noise Reduction
- Redesigned Ejection Port
- Improved Rail Attachment
- Metallic Bolt Shroud
- Steel Recoil Lug
- 0 MOA Picatinny Rail
- Single Stage Trigger
- 10+1 Capacity
What's In The Box?
- Tikka T3x CTR 260 Rem
- (1) 10 rd magazines
Tikka T3x Compact Tactical Rifle with Nate Hosie.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .260 Remington |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 40.16" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | mproved modular stock and recoil pad |
| Weight | 7.5 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



