Tikka T3x Lite - 308 Win
22.4" - Blued Barrel
- Item: JRTXE316
- Brand: Tikka
- Condition: New
Out of stock
$749.00
Out of Stock
Description
Tikka T3x Lite 308 Win JRTXE316 combines high performance with lightweight ease. The T3x receiver introduces a widened angular ejection port making it easier to feed one cartridge at a time, and extra screw placements on top of the receiver to robustly attach a Picatinny rail. The Lite models are equipped with the T3x synthetic stock with modular pistol grip and forend capabilities. It comes with the classic low-angled grip. This model has a blued barrel.
Notable Features Include:
- Improved modular stock and recoil pad
- Stock Noise Reduction
- Metallic Bolt Shroud
- Redesigned Ejection Port
- Drilled and tapped for rings and bases
- Steel recoil lug
- Single Stage Adjustable Trigger
- 3+1 Capacity
What's In The Box?
- T3x Lite 308 Win
- (1) 3 round magazine
Tikka T3x LITE with Nate Hosie
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 22.4" |
| Caliber/Gauge | .308 Win |
| Capacity | 3 + 1 |
| Firearm Overall Length | 42.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:11" |
| Stock | Synthetic Stock |
| Weight | 6.10 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



