Tikka T3x Lite Compact - .223 Rem
20" - Blued Barrel
- Item: JRTXE312C
- Brand: Tikka
- Condition: New
Out of stock
$749.00
Out of Stock
Description
Tikka T3x Lite Compact .223 Rem JRTXE312C features a true body fiberglass reinforced all synthetic black stock is an example of the achievements of the Sako innovation laboratories. Positive checkering provides for comfort and a firm grip in all weather conditions. This rifle has a two stage safety, blocking both the trigger and bolt handle. The action is designed for accuracy, reliability and easy servicing. Its bolt features a spring loaded plunger ejector and a removable bolt handle, with 70 degree opening angle leaving plenty of room for handling the bolt. This is one of the smoothest actions on the market.
Notable Features Include:
- Improved modular stock and recoil pad
- Improved Grip
- Stock Noise Reduction
- Redesigned Ejection Port
- Improved Rail Attachment
- Metallic Bolt Shroud
- Steel Recoil Lug
- 4+1 Capacity
What's In The Box?
- Tikka T3x Lite Compact .223 Rem
- (1) 4 round magazine
Tikka T3x Compact Tactical Rifle with Nate Hosie.
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .223 Rem |
| Capacity | 4 + 1 |
| Firearm Overall Length | 40" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | Synthect Stock |
| Weight | 6.3 lbs |
Reviews
Write Your Own Review



