Tikka T3x Tac A1 - 6.5 Creedmoor
- Item: JRTAC382L
- Brand: Tikka
- Condition: New
Tikka's T3x Tac A1 6.5 Creedmoor JRTAC382L meets the toughest military and LE specifications with a modular chassis built to meet MIL/LE specifications, AR rear stock interface, AR pistol grip interface, and AR forend interface. It has a double stage trigger and adjustable weight of pull. The rigid forend has optimal wall thickness to prevent bending and an optic-ready, 13.5" M-LOK configuration. The modular chassis is full aluminum bedded. The rear stock has a machined aluminum frame with a soft, height-adjustable recoil pad; adjustable cheekpiece with adjustable angle; LOP spacers with inclination; Picatinny attachment for a monopod, and a QD rear mount.
Notable Features Include:
- 24" Cold Hammer Forged barrel threaded 5/8x24 TPI
- Adjustable two stage trigger (2-4 lbs)
- Detachable 10 rd steel box magazine
- Left side folding buttstock
- Adjustable length of pull
- Adjustable cheek
- Rear picatinny rail for a monopod
- 0 MOA full length picatinny rail
- Aluminum chassis
- Compatible with AR15 stocks, pistol grips and handguards
- Two way safety with bolt release lever
- 13.8" anodized MLOK handguard
What's In The Box?
- T3x Tac A1 6.5 Creedmoor
- (2) 10 round magazine
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5 Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 44.5" |
| Barrel Twist Rate | 1:8" |
| Stock | Adjustable Cheek Riser |
| Weight | 10.4 lbs |



