Trijicon VCOG 1-6x24 w/QD Mount
Green Segmented Circle / Crosshair .223/ 55 Grain BDC
- Item: 1600047
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$2,287.50
Regular Price
$3,050.00
Out of Stock
Description
The Trijicon VCOG 1-6x24 1600047 (Variable Combat Optical Gunsight) is a versatile riflescope great for both close-quarter encounters and long-distance shots. The 24mm objective lens is made of superior quality glass with light gathering capabilities to eliminate distortion. The nearly indestructible housing is made of aircraft grade aluminum alloy. The Trijicon VCOG 1-6x24 uses a AA battery and offers 6 brightness settings adjustments for the LED reticle.
Specifications
| Magnification Type | 1X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
| Objective Lens Size | 24mm |
| Exit Pupil | 10.4mm to 3.8mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 95 ft - 15.9 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 23.2 oz |
| Length | 10.05" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



