Trijicon ACOG 4x32 - TA31
Red Donut .223 BAC - Matte Black
- Item: 100232
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$1,085.25
Regular Price
$1,447.00
Out of Stock
Description
ACOG 4x32 Scopes with Red Dual Illumination & BAC. Includes Dual Illumination (Fiber Optic provides daylight illumination and tritium illuminates reticle at night). The reticle ranges out to 800 meters for .223 cal
Specifications
| Magnification | Fixed: 4X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 8mm |
| Eye Relief | 1.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.8 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 9.90 oz |
| Length | 5.8" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



