Trijicon ACOG 4x32 - TA31-C
Green Crosshair .223 - TA51 Mount - Cerakote OD Green
- Item: 100379
- Brand: Trijicon
- Condition: New
Out of stock
Special Price
$1,203.75
Regular Price
$1,605.00
Out of Stock
Description
The 4x32 ACOG scope provides a dual illuminated reticle that uses fiber optics and tritium for a bright aiming point in any light condition. The ranging reticle allows for bullet drop compensation out to 600 meters without manual adjustments.
Specifications
| Magnification | Fixed: 4X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 32mm |
| Exit Pupil | 8mm |
| Eye Relief | 1.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 36.8 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 9.9 oz |
| Length | 5.8" |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



