Trijicon 1x25 MRO HD
68 MOA Reticle - NV Compatible - Full Co-Witness Mount
- Item: 2200052
- Brand: Trijicon
- Condition: New
In stock
Special Price
$734.25
Regular Price
$979.00
Only 1 Left!
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 25mm |
| Eye Relief | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | (1) CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 5.6 oz |
| Length | 2.9" |
| Battery Life | 2.5 years of continuous use at day setting “3” (setting 5 of 8) at 70°F |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



