Vortex Viper HS LR 4-16X50
Dead Hold BDC Reticle - MOA Turrets - 30mm Tube
- Item: VHS-4307-LR
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$649.00
Only 1 Left!
Description
The Vortex Viper HS LR 4-16X50 VHS-4307-LR VHS-4307-LR is ideal for those long-range shots where bullet drop and wind drift are essential. The elevation turret is exposed for easy adjustments on long-range shots. Windage turret is capped for a sleek look and to prevent accidental adjustments. The Vortex Viper HS LR 4-16X50 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 12.5 mm to 3.12 mm |
| Eye Relief | 4 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.4 ft - 7.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 21.4 oz |
| Length | 13.7 in |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



