Vortex Viper HS 4-16X50
Dead Hold BDC Reticle - MOA Turrets - 30mm Tube
- Item: VHS-4307
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$599.00
3 In Stock
Description
The Vortex Viper HS 4-16X50 VHS-4307 is a versatile riflescope for both hunters and shooters. The 4x magnification provides a versatile range. The Vortex Viper HS 4-16X50 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 4X - 16X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 16X |
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 12.5mm to 3.12mm |
| Eye Relief | 4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.4 ft - 7.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 22 oz |
| Length | 13.7" |
| Max Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Max Windage Adjustment | 50 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



