Vortex AMG UH-1 Gen II
EBR-CQB Reticle - NV Compatible
- Item: AMG-HS02
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$599.00
23 In Stock
Description
Vortex AMG UH-1 Gen II Red Dot Holographic Sight AMG-HS02 is the close-quarters solution you’ve been asking for, offering an incredibly fast holographic display to conquer every close-quarters situation, now with four night-vision compatible settings and a dedicated night-vision button. A large viewing window makes this door-kicker even faster, and a sleek, snag-free build looks and maneuvers great. Duty never sleeps, and the AMG UH-1 Gen II is ready to light your way. The lightning-quick EBR-CQB reticle is designed to dominate in close, and our FHQ technology virtually eliminates stray light emissions for stealth shooting.
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Eye Relief | Unlimited |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Battery Type | CR123A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 11 oz |
| Length | 3.9" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



