Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow
XBR-2 Reticle - Dual Illumination
- Item: CF2-CB1
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$199.00
Out of Stock
Description
Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow Riflescope CF2-CB1 purpose-built reticle not only gives you holdover points out to 100 yards, it features red and green illumination for low-light shooting. Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow also included the magnification and FPS on the magnification ring to keep the scope compatible with a variety of crossbows and setups, and a wide field of view makes it perfect for a variety of shooting situations. The Vortex Crossfire II 2-7x32 Crossbow also includes rings, flip caps, and a neoprene cover, so it’s ready to mount right out of the box. 30mm rings included have a height of 1.1" (28mm).
Specifications
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 32mm |
| Eye Relief | 2.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 57.5 ft - 16.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 14 oz |
| Length | 9.5 inches |
| Max Elevation Adjustment | 160 MOA |
| Max Windage Adjustment | 160 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



