Vortex Crossfire HD 1400 LRF
HCD/LOS Modes - Up to 1400 yds
- Item: LRF-CF1400
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$199.00
9 In Stock
Description
The Vortex Crossfire HD 1400 LRF-CF1400 is a staple for all hunters alike, this powerhouse of a laser range finder has everything you need! The Crossfire HD has a max range out to 1400 yards, with an HD optical system. There are 3 target modes (Normal, First, Last) and two ranging modes (HCD and LOS). The red TOLED display keeps your readout clear in any lighting condition.
Vortex Crossfire HD 1400 Features
• Max Reflective Range 1400 yds
• Lightweight
• 5X Magnification
• HD Optical System
In the Box
• Soft Carry Case
• Wrist Lanyard
• Bungee Cord Lanyard
• Lens Cloth
• Hook & Loop Harness Attachment
• CR2 Battery
Specifications
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification Type | 5X |
| Objective Lens Size | 21mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 367 ft |
| Display Type | TOLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 5 to 1400 yards |
| Weight | 4.8 oz |
| Length | 4.0" |
| Width | 1.3" |
| Weather Resistance | Waterproof & Shockproof |
| Warranty | Vortex VIP Warranty |
Reviews
Write Your Own Review



