Vortex Diamondback HD 10x32
Carrying Case - Multicoated Lens
- Item: DB-213
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$219.00
Only 2 Left!
Description
Vortex Diamondback HD 10x32 Binocular DB-213 is an impressive low-light performance binocular at a price that won’t break the bank. Featuring superior optical performance without the premium price tag, experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Diamondback HD 10x32 feature lenses that are fully multi-coated and the rubber housing is filled and sealed with argon gas to prevent fogging.
Specifications
| Close Focus Distance | 6 ft |
|---|---|
| Eye Relief | 14mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 340 ft |
| Weight | 16 oz |
| Length | 4.4" |
| Magnification Type | 10x |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5" |
Reviews
Write Your Own Review



