Vortex Diamondback HD 10x42
GlassPak Carrying Case - Multicoated Lens
- Item: DB-215
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$249.00
52 In Stock
Description
Vortex Diamondback HD 10x42 Binoculars DB-215 is an impressive low-light performance binocular at a price that won’t break the bank. Featuring superior optical performance without the premium price tag, experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Diamondback HD 10x42 feature lenses that are fully multi-coated and the rubber housing is filled and sealed with argon gas to prevent fogging.
What's In The Box?
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
Specifications
| Close Focus Distance | 5 ft |
|---|---|
| Eye Relief | 15mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 330 ft |
| Weight | 21.3 oz |
| Length | 5.7" |
| Magnification Type | 10x |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



