Vortex Diamondback HD 8x32
Carrying Case - Multicoated Lens
- Item: DB-212
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$209.00
Out of Stock
Description
Vortex Diamondback HD 8x32 Binocular DB-212 is an impressive low-light performance binocular at a price that won’t break the bank. Featuring superior optical performance without the premium price tag, experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Diamondback HD 8x32 features lenses that are fully multi-coated and the rubber housing is filled and sealed with argon gas to prevent fogging.
What's In The Box?
- Deluxe carry case
- Deluxe carry case strap
- Comfort neck strap
- Tethered objective lens covers
- Rainguard Eyepiece Cover
- Lens Cloth
Specifications
| Close Focus Distance | 5 ft |
|---|---|
| Eye Relief | 16mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 426 ft |
| Weight | 15.9 oz |
| Length | 4.4" |
| Magnification Type | 8x |
| Objective Lens Size | 32mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.6" |
Reviews
Write Your Own Review



