Vortex Diamondback Tactical 4-12x40
VMR-1 Reticle, 1 Inch Tube, Tactical MOA Turrets
- Item: DBK-10025
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$299.00
34 In Stock
Description
Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 Riflescope DBK-10025, think precision. With turrets that track better than Bloodhounds and reliably returning to zero, you are sure to hit your mark. Turrets are exposed for adjusting windage and elevation quickly. The Vortex Diamondback Tactical 4-12x40 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
What's In The Box?
- Lens covers
- Lens cloth
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 40mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.6-7.9 feet |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 16.2 oz |
| Length | 14.2" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



