Vortex Spitfire Prism Scope 1x-AR
DTR Red/Green Illuminated Reticle - Includes AR Mount
- Item: SPR-200
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$249.00
8 In Stock
Description
The Vortex Spitfire Prism Scope 1x-AR SPR-200 is the perfect choice for shooters who demand the rapid engaging characteristics of a red dot sight but hate the starburst effects. The DRT (Dual Ring Tactical) reticle is glass-etched and can be used with or without the red/green illumination, which helps target acquisition in a close-quarters encounter. The Vortex Spitfire Prism Scope 1x-AR includes a unique 5.56 BDC turret for AR-15 configurations up to 700 yards.
Specifications
| Magnification Type | 1X |
|---|---|
| Magnification | Fixed: 1X |
| Objective Lens Size | 25mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 79ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 11.2 oz |
| Length | 4.3" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



