Vortex Spitfire HD Gen II 3x Prism Scope
AR-BDC4 Illuminated Reticle - Includes Mount
- Item: SPR-300
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$399.00
29 In Stock
Description
Notable Features Include:
- 3x Magnification
- BDC style reticle
- 21mm Objective
What's In The Box?
- Vortex Spitfire HD Gen II 3x Prism Scope
- Rubber Lens Cover
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
Specifications
| Magnification | Fixed: 3X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 21mm |
| Eye Relief | 2.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 37.9 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 9.3 oz |
| Length | 3.0" |
| Max Elevation Adjustment | 250 MOA |
| Max Windage Adjustment | 250 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



