Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
AR-BDC4 Illuminated Reticle - Includes Mount
- Item: SPR-500
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$449.00
70 In Stock
Description
Notable Features Include:
- 5x Magnification
- BDC style reticle
- 25mm Objective
What's In The Box?
- Vortex Spitfire HD Gen II 5x Prism Scope
- Rubber Lens Cover
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
Specifications
| Magnification | Fixed: 5X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 21mm |
| Eye Relief | 2.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.3 ft |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 10.8 oz |
| Length | 3.6" |
| Max Elevation Adjustment | 250 MOA |
| Max Windage Adjustment | 250 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



