Vortex Raptor 10x32
- Item: R310
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$99.00
Out of Stock
Description
The Vortex Raptor 10x32 R310 is a mid-size, wide-angle design binocular with great views even in low-light situations. Experience quality optics that deliver excellent color fidelity, bright, and crisp images. The Vortex Raptor 10x32 offers multiple interpupillary distances to fit anyone and everyone.
Specifications
| Close Focus Distance | 15 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 15.3mm |
| Eye Relief | 13mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 339 ft |
| Weight | 17.6 oz |
| Length | 4.5" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 32 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.7" |
Reviews
Write Your Own Review



