Vortex Razor HD 10x42
- Item: RZB-2102
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
6 In Stock
Description
The Vortex Razor HD 10x42 RZB-2102 can stand up to extreme conditions and rough terrain. They are lightweight but strong, so you can pack them with you for almost any adventure. The Vortex Razor HD 10x42 features a best-in-class HD optical that is bright and deliver the sharpest images.
Specifications
| Close Focus Distance | 6 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 362 ft |
| Weight | 24.4 oz |
| Length | 5.9" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Twilight Factor | 20.4 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fofproof |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



