Vortex Razor HD 10x50
- Item: RZB-2103
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,089.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Razor HD 10x50 RZB-2103 can stand up to extreme conditions and rough terrain. They are lightweight but strong, so you can pack them with you for almost any adventure. The Vortex Razor HD 10x50 features a best-in-class HD optical that is bright and deliver the sharpest images.
Specifications
| Close Focus Distance | 10 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5 mm |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 6.8" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



