Vortex Razor HD 12x50
- Item: RZB-2104
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,099.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Razor HD 12x50 RZB-2104 can stand up to extreme conditions and rough terrain. They are lightweight but strong, so you can pack them with you for almost any adventure. The Vortex Razor HD 12x50 features a best-in-class HD optical that is bright and deliver the sharpest images.
Specifications
| Close Focus Distance | 10 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 15.5 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 285 ft |
| Weight | 28.7 oz |
| Length | 6.8" |
| Magnification Type | 12X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Twilight Factor | 24.5 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



