Vortex Razor HD 8x42
- Item: RZB-2101
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$979.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Razor HD 8x42 RZB-2101 can stand up to extreme conditions and rough terrain. They are lightweight but strong, so you can pack them with you for almost any adventure. The Vortex Razor HD 8x42 features a best-in-class HD optical that is bright and deliver the sharpest images.
Specifications
| Close Focus Distance | 6 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.25mm |
| Eye Relief | 17.9mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 388 ft |
| Weight | 24.2 oz |
| Length | 5.9" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |
Reviews
Write Your Own Review



