Vortex Razor HD LHT 3-15x50 SFP
Illuminated G4i BDC Reticle
- Item: RZR-31503
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,349.00
5 In Stock
Description
The Vortex Razor HD LHT 3-15x50 SFP RZR-31503 is the do it all optic from Vortex. Whether you are on the mountain chasing elk or hiding in the dark pines hunting whitetail the Razor HD LHT 3-18x50 SFP will perform in every environment. Vortex's HD (High Definition) Optical System provides a clear sight picture and sharp resolution from edge to edge!
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- G4i BDC MRAD Reticle
- Illuminated Reticle
- 30mm Tube
- 3-15x Magnification
- 50mm Objective
- 20.5 OZ
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Razor HD LHT SFP 3-15x50 Rifle Scope
- Sunshade
- RevStop Zero Ring
- CR2032 battery
- Lens cloth
- Lens Covers
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Eye Relief | 4.1" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35.3ft - 7.0ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 20.5 oz |
| Length | 13.3" |
| Max Elevation Adjustment | 23 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 23 MRAD |
Reviews
Write Your Own Review



