Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50 FFP
Illum. XLR-2 MRAD Reticle - 30mm Tube
- Item: RZR-42202
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$1,499.99
4 In Stock
Description
The new Vortex Razor HD LHT 4.5-22x50 riflescopes deliver high-definition optics while maintaining a rugged housing. Like the original Vortex Razor HD LHT Scopes, this optic adds the FFP functionality with a higher magnification range. Long-range hunters need an optic that can do it all while still being lightweight and can handle any challenge that is in front of them.
Vortex Razor Features
• Designed for Long-range hunting
• First Focal Plane Reticle
• Revstop Zero System
• 30mm Tube
In the Box
• Revstop Ring
• Sunshade
• Tethered Lens Cover
• Lens Cloth
• CR2032 Battery
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 22X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Eye Relief | 4.0" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.5ft - 4.7ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 meters to infinity |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 21.7 oz |
| Length | 13.3" |
| Max Elevation Adjustment | 6 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 12.7 MRAD |
Reviews
Write Your Own Review



