Vortex Razor UHD 10x50
- Item: RZB-3105
- Brand: Vortex
- Condition: New
Vortex took the best of the best to the next level with the new Vortex Razor UHD 10x50 RZB-3105. Ultra-high-definition optics create unparalleled image resolution and brightness. The Vortex Razor UHD 10x50 has a magnesium alloy chassis with rubber armor making it lightweight while also being durable. Argon gas is filled in the housing to guarantee it is water and fog-proof. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR Plus anti-reflective coating, so you can experience quality, ultra HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The Vortex Razor UHD 10x50 is the perfect choice whether you are looking through a densely packed hillside or observing the finest details at close distances.
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- HD Optical System
- 10x Magnification
- 50mm Objective
- 36.5oz
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Razor UHD 10x50 Binocular
- Lens covers
- Accessory/Ammo Pouch
- Harness and case
- Comfort neck strap
- Lens cloth
| Close Focus Distance | 6.6 ft |
|---|---|
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 341 ft |
| Weight | 36.5 oz |
| Length | 7.6" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.9" |



