Vortex StrikeFire II Red Dot Sight
Bright Red 4 MOA Dot
- Item: SF-BR-504
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$199.00
11 In Stock
Description
The Vortex StrikeFire II Red Dot Sight SF-BR-504 is perfect for those moments you need rapid target acquisition. The larger objective lens allows for a wider field of view and edge-to-edge picture sharpness. The red dot reticle is incredibly fast and accurate with 10 brightness levels. The Vortex StrikeFire II Red Dot Sight features fully multi-coated glass with anti-reflective coatings to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Notable Features Include:
- Lower 1/3 Co-Witness Cantilever Mount
- 1x Magnification
- 30mm Objective
- 4 MOA Dot Size
What's In The Box?
- Vortex StrikeFire II Red Dot Sight
- Cantilever ring mount
- T-15 Torx wrench
- CR2 battery
- Flip Cap optic covers
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 30mm |
| Exit Pupil | N/A |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View @ 100 Yards Spec | N/A |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR2 |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 7.2 oz |
| Length | 5.6" |
| Battery Life | 80,000 hrs |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



