Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56
EBR-7C MRAD Reticle
- Item: RZR-42708
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$2,499.00
16 In Stock
Description
The Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 RZR-42708 is the ideal choice for the precision and accuracy that all tactical and competition shooters search for. With the combination of quality optics, the Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 is the perfect long-range riflescope. Lenses are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The first focal plane reticle is an illuminated glass-etched reticle for superior durability and precision. Other features include locking turrets and L-Tec zero stop.
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- EBR-7C MRAD Reticle
- 34mm Tube (Aircraft Aluminum)
- 4.5-27x Magnification
- 56mm Objective
- L-Tec Turret Style
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Razor HD Gen II 4.5-27x56 Rifle Scope
- L-Tec Tool
- 4-inch sunshade
- 2mm hex wrench
- CR2032 battery
- Lens cloth
Specifications
| Magnification Type | 4.5X - 27X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 27X |
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25.3 ft - 4.4 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 48.5 oz |
| Length | 14.4" |
| Max Elevation Adjustment | 28.5 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 10 MRAD |
Reviews
Write Your Own Review



