Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular
Tactical Monocular with Mrad Ranging Reticle
- Item: SOL-3608-RT
- Brand: Vortex
- Condition: New
Out of stock
$149.00
Out of Stock
Description
The Vortex Solo RT 8x36 Tactical MonocularSOL-3608-RT features an MRAD-based reticle for accurate estimations between you and your target. This compact monocular delivers bright, crisp images. The Vortex Solo RT 8x36 Tactical Monocular is lightweight, easy-to-use, and is fog and waterproof. Its integrated utility clip makes it easy to attach to webbing or any flat-edge surface.
Specifications
| Exit Pupil | 4 mm |
|---|---|
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 393 ft |
| Weight | 10.2 oz |
| Length | 5.4" |
| Magnification Type | 8X |
| Objective Lens Size | 36 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 3" |
Reviews
Write Your Own Review



