Vortex Strike Eagle 5-25x56
- Item: SE-52504
- Brand: Vortex
- Condition: New
The Vortex Strike Eagle 5-25x56 FFP Rifle Scope SE-52504 gives shooters a high-level performance optic without breaking the bank. With precise edge-to-edge sharpness and an FFP (first focal plane) illuminated reticle there is no target that you cant reach. The Vortex RevStop Zero System provides a solid return to zero and locking turrets for stay-put adjustments. The 34mm tube on the Vortex Strike Eagle gives an impressive amount of elevation and windage travel paired with a SwitchView Throw lever for quick and easy changes of magnification, you will have a long-distance shooting optic that you will have you thinking how you ever shot without it!
Notable Features Include:
- Illuminated Reticle
- EBR-7C MRAD Reticle
- 5-25x Magnification
- 56mm Objective
- 34mm Tube
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Strike Eagle 5-25x56 Rifle Scope
- Sunshade
- Throw Lever
- 1 CR2032 Battery
- Lens Cloth
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 56mm |
| Eye Relief | 3.7 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24 ft - 5.2 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 30.4 oz |
| Length | 14.6 in |
| Max Elevation Adjustment | 31 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 23 MRAD |



