Vortex Viper HD 10x42
Includes GlassPak Binocular Harness
- Item: V201
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$499.00
3 In Stock
Description
The Vortex Viper HD 10x42 V201 is a great tool for hunters, shooters, and outdoor enthusiasts alike. Featuring superior optical performance without the premium price tag. Experience HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. Weighing in at just 24.5 oz, the Vortex Viper HD 10x42 is one of the lightest, compact, full-sized binoculars on the market.
Notable Features Include:
- Vortex HD Optical System
- Lightweight Design
- 10x Magnification
What's In The Box?
- Vortex Viper HD 10x42
- Lens Cover
- Neck Strap
- Vortex GlassPak Bino Harness
Specifications
| Close Focus Distance | 5 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 17 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 341 ft |
| Weight | 24.9 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.9" |
Reviews
Write Your Own Review



