Vortex Viper HD 12x50
Includes GlassPak Binocular Harness
- Item: V203
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$559.00
Only 1 Left!
Description
The Vortex Viper HD 12x50 V203 is a great tool for hunters, shooters, and outdoor enthusiasts alike. Featuring superior optical performance without the premium price tag. Experience HD optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. Weighing in at just 24.5 oz, the Vortex Viper HD 12x50 is one of the lightest, compact, full-sized binoculars on the market.
Notable Features Include:
- Vortex HD Optical System
- Lightweight Design
- 12x Magnification
What's In The Box?
- Vortex Viper HD 12x50
- Lens Cover
- Neck Strap
- Vortex GlassPak Bino Harness
Specifications
| Close Focus Distance | 8 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.1 mm |
| Eye Relief | 16 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 288 ft |
| Weight | 28.8 oz |
| Length | 6.5" |
| Magnification Type | 12X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.2" |
Reviews
Write Your Own Review



