Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 VMR-2 MRAD
Illuminated - VMR-2 MRAD Reticle
- Item: PST-1607
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$599.00
Out of Stock
Description
The Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 PST-1607 is the perfect riflescope for anyone wanting to get the upper hand in close-quarters to long-range situations. Easily adjust windage and illumination knobs that are located opposite of each other. The Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 features extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The fine reticle helps keep the view uncluttered for optimal viewing.
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- VMR-2 MRAD Reticle
- Illuminated Reticle
- 1-6x magnification
- 24mm Objective
- 30mm Tube
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Viper PST Gen II 1-6x24 FFP Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 24mm |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 112.5-18.8 feet |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 22.7 oz |
| Length | 10.9" |
| Max Elevation Adjustment | 46 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 46 MRAD |
Reviews
Write Your Own Review



