Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 SFP
Illuminated EBR 4 MOA Reticle
- Item: PST-3151
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$899.00
Only 2 Left!
Description
The Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 PST-3151 is the ideal riflescope for those looking for top-tier, elite features at a fraction of the cost. An impressive wide field of view allows for quicker target acquisition. Turrets are exposed for easy adjustments on long-range shots. The Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- EBR-4 MOA Reticle
- Illuminated Reticle
- 3-15x magnification
- 44mm Objective
- 30mm Tube
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Viper PST Gen II 3-15x44 SFP Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 44 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 41.2 - 8.6 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Weight | 28.1 oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



