Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP EBR - 4 MOA
Illuminated EBR 4 MOA Reticle
- Item: PST-5251
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$999.00
3 In Stock
Description
The Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 PST-5251 is the perfect riflescope for anyone wanting to get the upper hand in close-quarters to long-range situations. Easily adjust windage and illumination knobs that are located opposite of each other. The Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 features extra-low dispersion lenses that are fully multi-coated with a proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity. The fine reticle helps keep the view uncluttered for optimal viewing.
NOTABLE FEATURES INCLUDE:
- EBR-4 MOA Reticle
- Illuminated Reticle
- 5-25x magnification
- 50mm Objective
- 30mm Tube
WHAT'S IN THE BOX?
- Vortex Viper PST Gen II 5-25x50 SFP Riflescope
- CR2032 battery
- Lens cloth
- 2 mm hex wrench
- 3" sunshade
Specifications
| Magnification | Zoom: 4.5X to 22X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Eye Relief | 3.4 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.1 - 4.8 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Weight | 31.2 |
| Length | 16" |
| Max Elevation Adjustment | 70 MOA |
| Max Windage Adjustment | 35 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



