Vortex Viper 6.5-20x50
Mildot Reticle - Moa Turrets - 30mm Tube
- Item: VPR-M-06MD
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$499.00
4 In Stock
Description
The Vortex Viper 6.5-20x50 VPR-M-06MD is a premium level riflescope featuring superior optical performance without the premium price tag. Heavy duty Precision Force ensures repeatability and ease of adjustment. The Vortex Viper 6.5-20x50 features an extra-low dispersion lens that is fully multi-coated with proprietary XR anti-reflective coating, so you can experience quality optics that deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification Type | 6.5X - 20X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6.5X to 20X |
| Objective Lens Size | 50 mm |
| Exit Pupil | 7.6 mm to 2.5 mm |
| Eye Relief | 3.1 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 17.4 ft - 6.2 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 21.6 oz |
| Length | 14.4 in |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
Reviews
Write Your Own Review



