Walther P22Q
.22 LR
- Item: 5120700
- Brand: Walther
- Condition: New
Out of stock
$329.00
Out of Stock
Description
Best-in-class ergonomics, supported by interchangeable backstraps, establishes the P22 as one of the most comfortable handguns available today. Plus, an ambidextrous magazine release and slide safety make this pistol perfect for both right and left-handed shooters. Premium features such as windage adjustable rear sight, captured recoil spring, double-action/single-action trigger, and threaded barrel help to solidify this pistol as a leader in its class. The extremely reliable P22 is ready for anything from varmint control to recreational shooting.
Notable Features Include:
- 22LR, 10 Rounds
- DA/SA
- Ambidextrous Side Safety and Magazine Release
- Adjustable Rear Sight
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Barrel Length | 3.42" |
| Size | Sub-Compact |
| Capacity | 10 + 1 |
| Trigger | Double Action |
| Optic Ready | No |
| Firearm Sight | 3 Dot |
| Sights | Adjustable Iron Sight |
| Firearm Overall Length | 6.5" |
| Weight | 16 oz |
Reviews
Write Your Own Review



