Zeiss Conquest V4 6-24x50 SFP
Illum. Plex Reticle - 30mm Tube
- Item: 522955-9960-080
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$1,249.99
Out of Stock
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 7.5mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.54" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21ft - 5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 50 yards to infinity |
| Weight | 24.3 oz |
| Length | 14.5" |
Reviews
Write Your Own Review



