Zeiss DTI 3/25 Thermal Imaging Camera
HD LCOS - .5x Zoom Increments
- Item: 527011-0000-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$2,799.99
Out of Stock
Description
The Zeiss DTI 3/35 Thermal Imaging Camera 527010-0000-000 offers outstanding optical performance at night. This optic provides the perfect combination of magnification and detail recognition by utilizing 0.5x zoom increments.
Zeiss DTI 3/35 Features
• 4 Color Modes
• Hot Tracking Mode
• 1350 yd Range
• Large Field-of-View
In the Box
• DTI 3/35 Thermal Imaging Camera
• Carrying case
• Carrying Strap
• Lens Cloth
• Neck Strap
• USB charger
Specifications
| Weight | 14.4 oz |
|---|---|
| Detector | 384 × 288 px |
| Digital Zoom | 4x |
| Display | 1280 × 960 px |
| Battery Life | 7 hrs |
| Length | 7.6" |
| Field Of View | 26 meters |
| Polarity Modes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Rainbow |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 50Hz |
| Width | 2.4" |
| Battery Type | Li-ion |
Reviews
Write Your Own Review



