Zeiss Terra 8x42 ED MC - Green
Zeiss MC Lens Coatings & Schott ED Glass
- Item: 524203-9908-000
- Brand: Zeiss
- Condition: New
In stock
$499.99
3 In Stock
Description
The Zeiss Terra 10x42 ED MC 524203-9908-000 combines SCHOTT ED glass with Zeiss MC coating for razor-sharp images in all conditions, even low light. With great close focus fo 5.25 ft, these glasses excel in close quarters and distance. Observe nature up close with great precision. The Terra 8x42 ED light-weight, compact, and tough so it is durable and packs up easily. The Terra ED’s ergonomic design makes it comfortable to hold and a large focusing wheel for easy and fast focusing even when wearing gloves.
Specifications
| Close Focus Distance | 5.25 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 5.3 mm |
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 375 ft |
| Weight | 25.6 oz |
| Length | 5.6" |
| Magnification Type | 10X |
| Objective Lens Size | 42 mm |
| Twilight Factor | 18.3 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.7" |
Reviews
Write Your Own Review



