Sig Sauer - 716 TREAD - 7.62x51mm
Adjustable Telescopic Stock
- Item: R716I-16B-TRD
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$1,499.99
Only 2 Left!
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62x51mm (.308 Win) |
| Capacity | 20 + 1 |
| Firearm Overall Length | 37" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Adjustable Telescopic |
| Weight | 8.50 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | M-LOK |
| Operating System | Mid-Length |
| Platform | AR-10 |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






