Burris Signature HD 5-25x50
6.5 CM FFP Reticle
- Item: 200535
- Brand: Burris
- Condition: New
In stock
$699.99
17 In Stock
Description
Notable Features Include:
- 50mm objective
- 5-25x Magnification
- Zero Stop Turrets
- Multi-Coated Glass
- Side Parallax Adjustments
- First Focal Plane
What's In The Box?
- Burris Signature HD 5-25x50 Illuminated Reticle
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.3" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5 - 4.5 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3" |
| Max Elevation Adjustment | 65 MOA |
| Max Windage Adjustment | 65 MOA |
Reviews
Write Your Own Review





