Burris Signature HD 5-25x50
Ballistic E3 Reticle SFP
- Item: 200533
- Brand: Burris
- Condition: New
Out of stock
$649.99
Out of Stock
Description
Notable Features Include:
- 50mm objective
- 5-25x Magnification
- Zero Stop Turrets
- Multi-Coated Glass
- Side Parallax Adjustments
What's In The Box?
- Burris Signature HD 5-25x50 Illuminated Reticle
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Size | 50 |
| Exit Pupil | 8-2.2mm |
| Eye Relief | 3.3-3.6in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5-4.5ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 24oz |
| Length | 14.3in |
Reviews
Write Your Own Review





