LWRC IC-DI Rifle - 5.56NATO
6.1" Cold Hammer Forged Spiral Fluted Barrel
- Item: ICDIR5B16ML
- Condition: New
In stock
$1,649.00
4 In Stock
Description
LWRCI IC DI M-LOK Direct Impingement Rifle (ICDIR5B16ML) provides high performance features like fully ambidextrous controls, monoforged upper receiver with modular M-LOK one-piece free float rail, LWRCI Cold Hammer Forged Nicor-treated spiral fluted barrel.
Notable Features Include:
- 16.1" Cold Hammer Forged Spiral Fluted Barrel
- LWRCI Compact Stock
- Magpul MOE+ Grip
- LWRCI Free Float MLOK Rail
- LWRCI A2 Flash Hider
- LWRCI Monoforge Upper Receiver
- Enhanced Fire Control Group
- Proprietary DI Bolt Carrier Group
- Ambidextrous Lower
What's In The Box?
- LWRCI IC-DI Rifle
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 5.56 NATO (.223) |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 32" - 35.25" |
| Barrel Twist Rate | 1:7" |
| Stock | LWRC Compact Adjustable Stock |
| Weight | 6.6 lbs |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | LWRCI Free Float MLOK Rail |
| Operating System | Mid-Length |
| Pistol Grip | Magpul MOE+ Grip |
| Platform | AR-15 |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories
-
-
-
Aimpoint PRO ( Patrol Rifle Optic )2 MOA Red Dot - Includes QRP2 QD Mount & AR Spacer
$463.00Out of stock



