Q - Mini Fix Pistol - 300BLK
8" - Pistol Stabilizing Brace
- Item: MINIFIX300BLK8INPIST
- Brand: Q
- Condition: New
In stock
Special Price
$3,199.99
Regular Price
$3,299.00
7 In Stock
Description
Mini FIX 300 BLK pistol by Q (MINIFIX300BLK8INPIST), if it’s not obvious already, is the Mini Action version of The Fix in a pistol form. The mini FIX pistol has a smaller receiver and bolt assembly, accepts the M4 magazine, has a smaller bolt assembly, and is offered in 300 BLK.
This pistol utilizes a custom SB Tactical Pistol Stabilizing Brace designed specifically for the mini FIX.
Notable Features Include:
- Pistol Stabilizing Brace
- 45-degree short throw bolt handle
- Free Float Q-Sert Handguard
- Threaded & Tapered Muzzle w/ Cherry Bomb Muzzle Brake
- 2 Stage Match Trigger
- AR Style Controls
- M1913 Picatinny Top Rail
- AR Magazine Compatible
What's In The Box?
- Q MINI FIX 300BLK Pistol
The Fix by Q
Specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 8" |
| Caliber/Gauge | .300 BLK |
| Capacity | 10 + 1 |
| Firearm Overall Length | 27.95" |
| Barrel Twist Rate | 1:5" |
| Stock | Pistol Stabilizing Brace |
| Weight | 4lbs 7oz |
| Trigger | 2 Stage Match |
| Handguard | Free Float Q-Sert Handguard |
Reviews
Write Your Own Review
Recommended Accessories






