Sig Sauer - MPX PCC - 9mm
- Item: RMPX-16B-9
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Sig Sauer MPX PCC (RMPX-16B-9) has been a leader in the PCC category for years, with champions like Lena Miculek running the platform for its superior performance and reliability. Now the MPX is offered in the PCC competition ready platform that gives you the same reliability with the ultimate in performance. New on the PCC is the Timney MPX trigger designed for long-term performance in the MPX, slim M-LOK handguard for a more M4 feel, folding telescoping stock and 3 chamber recoil reducing compensator. MPX PCC is built to perform at the highest level with zero modifications and give you the reliability you have grown to expect from the MPX.
Notable Features Include:
- 16" threaded barrel
- Gas piston operating system
- Sig Sauer free floating Slim Line M-LOK handguard
- Familiar AR15 ambidextrous controls
- Timney single stage MPX trigger
- 3 chamber compensator
- Sig 5 position telescoping stock
- Type III Hard Coat Anodized
What's In The Box?
- (1) 30 rd magazine
- Cable lock
- Owners Manual
| Color | Black |
|---|---|
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 30 + 1 |
| Firearm Overall Length | 33" |
| Barrel Twist Rate | 1:10" |
| Stock | Sig Sauer |
| Weight | 6.63 |
| Trigger | Mil-Spec |
| Handguard | Sig Sauer MPX Keymod |
| Operating System | Gas Piston |
| Platform | AR-9 |
-
-
EOTech EXPS3-0 Holographic Red Dot Sight - NV CompatibleCR123 Battery, QD Mount - 68MOA Ring / 1MOA Dot
$729.00In stock




